PŻM - "Armia Krajowa" przekazana
 

"Armia Krajowa" przekazana

W chińskiej stoczni Yangfan (350 km na południe od Szanghaju) przekazano Polskiej Żegludze Morskiej pierwszy z serii dwunastu masowców o nośności 38.500 DWT - m/s "Armia Krajowa".

Statki typu "Armia Krajowa" to nowoczesne konstrukcje, zaprojektowane przez znane biuro fińskie Deltamarin. Jednostki mają podwójne poszycie oraz 5 ładowni typu "box" o szerokich lukach ładunkowych. Wyposażone będą w 4 dźwigi ładunkowe. Dzięki nowoczesnym silnikom głównym, zoptymalizowanemu kształtowi kadłuba i tzw. naprowadzającym płetwom przedśrubowym, są też bardzo ekonomiczne jeśli chodzi o zużycie paliwa.

Podczas uroczystości w Yangfan nie mogło obyć się również bez chrztu, a zwyczajową formułkę "płyń po morzach i oceanach..." wypowiedziała oraz szczęśliwie - za pierwszym razem - rozbiła butelkę szampana, matka chrzestna statku Jolanta Szyłkowska, ze szczecińskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Statek pod dowództwem kpt. ż. w. Krzysztofa Wasika, w swojej pierwszej podróży, zabierze z Tajwanu ładunek wyrobów stalowych, z którym popłynie do Stanów Zjednoczonych.

"Armia Krajowa" to pierwszy statek z nowego programu inwestycyjnego armatora na lata 2015-2020. Zakłada on wybudowanie łącznie 18 nowych masowców.