PŻM - PŻM odebrała m/s Beskidy
 

PŻM odebrała m/s Beskidy

   

Polska Żegluga Morska ma nowy statek. Jest nim 82-tysięcznik „Beskidy” zbudowany przez japońską stocznię koncernu Tsuneishi. Przy okazji oddania statku do eksploatacji odbył się również jego chrzest. Matką chrzestną „Beskidów” została Katarzyna Matelska z Polskiej Żeglugi Morskiej. W akcie nadania nazwy butelka szampana rozbiła się za pierwszym razem, co dobrze wróży przyszłości statku i jego załogom.

    M/s „Beskidy” należy do grupy największych jednostek do przewozów masowych, jakie pływały w historii PŻM i polskiej floty. Cała seria liczy cztery statki i wszystkie noszą nazwy pasm górskich. Pierwszym z nich był m/s „Karpaty”, kolejny to „Sudety” z kolei „Beskidy” to trzecia w kolejności jednostka z serii, a w kolejnych miesiącach do eksploatacji zostanie przekazany m/s „Tatry”.

     Cztery 82-tysięczniki z Japonii stanowią ostatnią część programu odnowy tonażu PŻM na lata 2005-2015. W ramach tego programu PŻM odebrała łącznie 38 statków.

    Na m/s „Beskidy” będzie pracować 20 polskich marynarzy. Statkiem w jego dziewiczym rejsie dowodzi kpt. ż. w. Jacek Skowroński. W pierwszej podróży masowiec popłynie przez Pacyfik i Kanał Panamski do Nowego Orleanu. Tam załaduje zboże, z którym weźmie kurs powrotny na kontynent azjatycki.